Adam Williamson byl zvolen ambasadorem pro Evropskou výzkumnou radu

Evropská výzkumná rada (ERC) ve spolupráci s Asociací příjemců grantů ERC (AERG) spustila novou síť ambasadorů, kteří budou podporovat význam špičkového výzkumu napříč Evropou. Mezi 32 vybranými ambasadory je i Adam Williamson z Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) v Brně, uznávaný neurovědec a držitel pěti prestižních grantů ERC. Jeho výzkum spojuje pokročilé technologie s klinickým využitím a aktuálně cílí na léčbu epilepsie i přenos inovací v oblasti spánkové apnoe do praxe.

Evropská výzkumná rada (ERC) a Asociace příjemců grantů ERC (AERG) spustily 28. dubna 2025 novou síť ambasadorů ERC. Tato společná iniciativa si klade za cíl podpořit investice do špičkového výzkumu a zdůraznit význam výzkumu tím, že ukazuje jeho přínos pro ekonomiku a společnost.

Společné foto ambasadorů. Zdroj: ERC

Mezi ambasadory ERC bylo vybráno a nominováno třicet dva příjemců grantů ERC. Za Českou republiku byl zvolen zástupce Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC), společného pracoviště Fakultní nemocnice u sv. Anny a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, Adam Williamson.

Williamson vede na ICRC tým Neuromodulation Technology, je držitelem 5 ERC grantů. Jeho výzkum se zaměřuje na in vivo aplikace nových elektronických zařízení a metody stimulace mozku.

Vystudoval teoretickou elektrotechniku na Texas Tech University, doktorát získal na univerzitě v německém Ilmenau. Pracoval ve Švédsku na prestižním Karolinska Institutet a dalších univerzitách. Jeho posledním působištěm před příchodem do Brna byl institut Inserm ve Francii.

Jeho výzkum získal značnou podporu Evropské rady pro výzkum (ERC) v rámci programu EU Horizon Europe. Je příjemcem celkem čtyř grantů ERC (ERC Starting Grant v roce 2016, ERC Proof-of-Concept v roce 2020, ERC Proof-of-Concept v roce 2022 a ERC Consolidator v roce 2023). Svůj poslední, pátý ERC grant Proof-of-Concept, získal v roce 2024.

Tým Adama Williamsona zkoumá neinvazivní temporální interferenční stimulace jako nový neuromodulační přístup k léčbě epilepsie s cílem vyvinout životaschopnou a účinnou terapeutickou intervenci, která může snížit frekvenci záchvatů a zlepšit kvalitu života u osob s epilepsií. Podporu v rámci svého posledního ERC grantu využívá na přenos výsledků svého výzkumu spánkové apnoe do praxe.

Obstrukční spánková apnoe, syndrom zástavy dechu ve spánku, je poměrně vážná porucha, která celosvětově postihuje až miliardu lidí ve věku 30 až 69 let. Onemocnění nenarušuje jen přísun kyslíku, ale také kvalitu spánku a celkové zdraví pacienta. Velká část vážnějších případů spánkové apnoe je řešená pomocí CPAP terapie (Continuous Positive Airway Pressure). Pacient během spánku nosí masku napojenou na přístroj, který zajišťuje proudění vzduchu. Maska je však pro spoustu pacientů nekomfortní.

V rámci svého výzkumu navrhl Williamson prototyp přístroje, který dostal název FitSleep. Jde o stimulátor podjazykového nervu uvolňující dýchací cesty skrze vyklenutí jazyka. Velikostí odpovídá kapesnímu zařízení a nerv stimuluje neinvazivně, není tedy zapotřebí voperovávat elektrody nebo baterie do těla pacienta.

„Měl jsem to štěstí, že jsem v průběhu let získal štědrou podporu ERC, která byla klíčová pro pokrok mého výzkumu v oblasti léčby epilepsie. Přijetí této ambasadorského role se pro mě stalo přirozeným vyjádřením mého vděku a příležitostí, jak se vrátit zpět a povzbudit ostatní, aby se nevzdávali a přihlásili se. Česká republika je plná vědeckého potenciálu a doufám, že pomohu zajistit, aby více výzkumníků vidělo v ERC něco dostupného a reálného, nikoli něco vzdáleného či nedosažitelného,“ uvádí Adam Williamson.

Noví ambasadoři působí v různých oblastech – od přírodních věd přes společenské vědy a humanitní obory až po fyzikální vědy a inženýrství. Na základě výzvy k projevení zájmu, určené všem příjemcům grantů ERC, obdržela AERG více než 200 přihlášek, z nichž bylo 57 uchazečů pozváno k pohovoru. Výběrový proces byl založen na rovnováze mezi pohlavím a senioritou současných držitelů grantů.

Ambasadoři ERC budou komunikovat s institucemi, médii i místními výzkumnými komunitami, aby propagovali a chránili hodnotu tohoto výzkumu. Spolupracovat budou také s národními kontaktními místy ERC (NCP), která poskytují výzkumníkům ve svých zemích poradenství, praktické informace a podporu v jejich mateřském jazyce, a to ve všech aspektech souvisejících s programem Horizont Evropa.

„Doufám, že se velvyslanci stanou rozpoznatelnými tvářemi výzkumu financovaného ERC. Tato síť má velký potenciál efektivně hájit špičkový výzkum napříč Evropou. Společně musíme neustále připomínat našim spoluobčanům, proč financování špičkového výzkumu není volitelnou záležitostí, ale nezbytností pro dlouhodobé zdraví a prosperitu Evropy,“ uvedla Maria Leptin, předsedkyně ERC.

Mandát velvyslanců trvá jeden rok s možností obnovení až šestkrát, na základě projevení dalšího zájmu. AERG a ERC doufají, že v budoucnu síť Ambassadors for the ERC rozšíří o další členské státy EU a přidružené země.

 

Martina Jelínková
martina.jelinkova@fnusa.cz